Розгляньте малюнки на с. 12 і 13. Що спільного й відмінного в житті людей було на початку й наприкінці кам’яного віку?
Спільними рисами побуту на початку й кінці кам’яного віку в житті людей була побудова жител, заняття землеробством, виробництво глиняного посуду, одяг.
Відмінними рисами можна назвати більш високий рівень майстерності людей в кінці кам’яного віку – одяг виготовлений з тканини, а не шкір; посуд оздоблений візерунками, вичинка шкір, вдосконалення жител – двоповерхові будинки зі стінами, оздоблені орнаментами.
Розгляньте малюнок. Чому хрещення Русі вважається однією з найважливіших подій в історії України? Висловіть свої припущення.
Хрещення Русі в Києві великим князем Володимиром вважається однією з найважливіших подій тому, що давня Русь завдяки християнству стала на вищий рівень свого цивілізаційного розвитку в порівнянні з язичницькими віруваннями – християнство змінило внутрішній світ людини в дусі гуманізму, дало поштовх до навчання письму, принесло нові зразки архітектури та іконопису.
Запитання та завдання
1. Які періоди (епохи) виділяють історики в розвитку Європи?
В історії Європи історики виділяють такі періоди: Первісне суспільство, Античні часи, Середні віки, Новий і Новітній часи.
2. Чи відповідає цим періодам історія України?
Так, цим періодам відповідає історія України, бо Україна є частиною Європи, і її історичні періоди подібні до європейських.
3. Коли розпочалася історія на українських землях?
Історія на теренах України розпочалася близько мільйона років тому, бо саме такий вік має найдавніша стоянка первісних людей біля сучасного селища Королеве на Закарпатті.
4. Із чого виготовляли знаряддя перші люди на українських землях?
Найдавніші знаряддя праці первісних людей на території України були з каменю та дерева. Це були кам’яні рубила та палиці-копачки.
5. Який метал людство почало обробляти першим?
Першим оброблюваним металом людства була мідь.
6. Якими були здобутки людей Первісної доби?
Найважливішими здобутками людини первісної доби було володіння вогнем, виникнення мови, поширення землеробства та скотарства.
7. Як позначилася Антична доба на історії українських земель?
В період Античності на теренах півдня та сходу України переважали кочові племена,х цьому сприяли степові ландшафти території. Землеробські племена проживали на півночі і заході, де значні ділянки території були вкриті лісами.
8. Які державні утворення існували на українських землях у Середні віки?
В Середні віки, що тривали з V по XV століття, на території України постали Київська держава – Русь-Україна (IX—XIII ст.) і Галицько-Волинська держава – Королівство Руське (XIII—XIV ст.). Ці середньовічні держави є фундаментом сучасної української державності.